App Icon

2ο φεστιβάλ κινηματογράφου Μαραθώνιος Ταινιών Αθηνών

Με την ανάρτηση στην ιστοσελίδα μας των νικητών των βραβείων, 

ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου 

«Μαραθώνιος Ταινιών Αθηνών» (Athens Marathon International Film 

Festival), που αυτή τη χρονιά λόγω Covid19 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά. 

Η 5μελης κριτική επιτροπή του φεστιβάλ, αποτελούμενη από τους : 

-Νίκο Γιαννόπουλο – πρόεδρο της κριτικής επιτροπής, παραγωγό και 

σκηνοθέτη, 

– Αποστόλη Ηλιόπουλο – σκηνοθέτη 

-Αλέξανδρο Μιχαήλ, σεναριογράφο-σκηνοθέτη 

-Γιάννη Ζαφείρη, διευθυντή φωτογραφίας-σκηνοθέτη και 

-Καλλιόπη Βίλλυ Κώτουλα, σεναριογράφο-παραγωγό 

Απένειμε τα παρακάτω βραβεία: 

  1. Καλύτερης ταινίας (BestFeature) στοShibil του Nikola Bozadzhiev 
  2. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (BestShortFilm) στο Patission 

Avenue του Θανάση Νεοφώτιστου (Thanasis Neofotistos) 

  1. Καλύτερης Σκηνοθεσίας (BestDirector) στον Βασίλη Μαζωμένο

(Vasilis Mazomenos) για την ταινία Εξορία (Exile) 

  1. Καλύτερης Σκηνοθεσίας μικρού μήκους ταινίας (BestDirectorShort 

Film) στον Θανάση Νεοφώτιστο (Thanasis Neofotistos) για την ταινία 

Λεωφόρος Πατησίων (Patission Avenue) 

  1. Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας (BestCinematography) στον

Γιώργο Φρέντζο (Giorgos Frentzos) για την ταινία Στο Δωμάτιο (In 

the Room) 

  1. Καλύτερου Σεναρίου (BestScreenplay) στονJavier Kühn για την 

ταινία Flora 

  1. Καλύτερου Α’ Αντρικού Ρόλου (BestActor) στονPatrick Loftus για 

την ταινία Backwater 

  1. Καλύτερου Β’ Αντρικού Ρόλου (BestsupportingActor) στον Ανδρέα 

Αραούζο (Andreas Araouzos) για την ταινία Εξομολόγηση 

(Confession) 

  1. Καλύτερου Α’ Γυναικείου Ρόλου (BestActress) στηνRomanna 

Lobach για την ταινία Στο Δωμάτιο (In the Room) 

  1. Καλύτερου Β’ Γυναικείου Ρόλου (BestsupportingActress) στην 

Monika Hristova για την ταινία Shibil 

 

  1. Καλύτερης ταινίας Τεκμηρίωσης (Documentary) Τα 4 επίπεδα της

ύπαρξης (The 4 levels of existence) της Ηλιάνα Δανέζη (Iliana 

Danezi) 

  1. Καλύτερης ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation) TheLast

Cruise της Hristina Belousova 

  1. Καλύτερου Μοντάζ (BestFilmEditing) στον Travis Stuart για την 

ταινία Stalls 

  1. Καλύτερου Ηχητικού Σχεδιασμού (BestSoundDesign) στον Ivan 

Andreev για την ταινία Shibil 

  1. Καλύτερης Ελληνικής ταινίας (Best GreekFilm) για την ταινία W του

Στέλιου Κουπετώρη (Stelios Koupetoris) 

  1. Καλύτερου Έλληνα σκηνοθέτη (Best GreekDirector) στον Δημήτρη

Γιαμλόγλου (Dimitris Giamloglou) για την ταινία Ονειρεύτηκα τα 

Λευκά Χριστούγεννα (I Dreamed of a White Christmas) 

  1. Καλύτερου Νέου σκηνοθέτη (BestNewDirector) στον Nikola 

Bozadzhiev για την ταινία Shibil 

Επίσης, ύστερα από διαδικτυακή ψηφοφορία, που διενεργήθηκε από 

ανεξάρτητη εταιρεία διαδικτυακών δημοσκοπήσεων, κατά την διάρκεια 

του φεστιβάλ, στην οποία συμμετείχαν συνολικά 11.666 άτομα, 

αναδείχτηκαν οι παρακάτω νικητές: 

Καλύτερη ταινία κοινού (People’s Choice Best Film) η ταινία Valu του 

Vikram Aggarwal που συγκέντρωσε 708 από 1.956 ψήφους. 

Καλύτερη Ελληνική ταινία κοινού (People’s Choice Best Greek film) 

η ταινία For Electra's Love του Ιωάννη Μακρόπουλου (Ioannis 

Makropoulos) που συγκέντρωσε 1.842 από 6.043 ψήφους και 

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης κοινού (People’s Choice Best 

Documentary Film) η ταινία A Seed for Change του Αλέξανδρου 

Οικονομίδη (Alexandros Ikonomidis) που συγκέντρωσε 1.406 από 

3.667 ψήφους 

Οι βραβευθείσες ταινίες, οι υποψήφιες ταινίες και οι συντελεστές τους έχουν 

αναρτηθεί αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας https://marathonfest.weebly.com 

Τα διπλώματα των παραπάνω βραβείων, οι εύφημες μνείες των υποψηφίων 

καθώς και οι βεβαιώσεις συμμετοχής των λοιπών επιλεχθέντων θα 

αποσταλούν διαδικτυακά. 

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια τους: Κατριό Κωνσταντίνο, Ζήση 

Παπαϊωάννου, Νικόλα ΚαραναστάσηΒανέσσα Μπρουμμάνα, Κωνσταντίνο 

Ντεμερτζάκη, Λουκά Γεωργιάδη, Μάνο Πολυκρέτη, Νίκο Γιαννόπουλο, 

Αποστόλη Ηλιόπουλο, Αλέξανδρο Μιχαήλ, Γιάννη Ζαφείρη, Καλλιόπη Βίλλυ 

 

 

Κώτουλα, Βασίλειο Χριστοφιλάκη, Νανά Κυριαζή, Γιώργο Παντελεάκη, Φώτη 

Δημητρακάκη, Αλέξανδρο Σιπσίδη, Ειρήνη Πολυκρέτη, Γαρυφαλιά 

Αλεξοπούλου, Ελένη Γκρούτση, Τζένη Δεσποτοπούλου, Eligerta Mance, 

Μαρίζα Γκομούζα, τα μέλη του Συλλόγου, την μεταφραστική ομάδα του 

συλλόγου και τους 327 σκηνοθέτες και παραγωγούς ταινιών που μας 

εμπιστεύθηκαν τις δημιουργίες τους, από τις οποίες επιλέχτηκαν 159 και 

προβλήθηκαν διαδικτυακά οι μισές περίπου εξ αυτών. 

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε, όπως και κάθε χρόνο, χωρίς την 

οικονομική βοήθεια οποιουδήποτε φορέα, παρά μόνο με την αποκλειστική 

οικονομική συνδρομή και εθελοντική εργασία των μελών του μη 

κερδοσκοπικού Πολιτιστικού και Επιμορφωτικού Συλλόγου «Τhe Basement». 

 

Facebook Comments Box

διάβασε και αυτό  Έξοδος του Μεσολογγίου: Ρίγη συγκίνησης στην αναπαράσταση της Ανατίναξης του Καψάλη

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Recommended
Νέο Διαγνωστικό Κέντρο Affidea στο Νομό Αττικής ξεκίνησε την λειτουργία…
Cresta Posts Box by CP
Content | Menu | Access panel