ΑθλητισμόςΑΛΛΑ

Champions Leaguee:αποτελέσματα της δέυτερησ φασης των αναμετρήσεων,στο europa league η Μπαρστελόνα μετα απο 21 χρόνια

Ολοκληρώθηκαν εχθές οι αναμετρήσεις των ποδοσφαιρικών ομάδων για το champions leauge.Ο μόνος αγώνας που παραμένει σε εκκρεμότητα είναι το Αταλάντα-Βιγιαρεάλ σήμερα στις 8μμ.

Μετά το τέλος και εκείνου του αγώνα θα έχουμε μάθει όλες τις ομάδες που περνούν στους ”16” του champions league.H κλήρωση για τις αναμετρήσεις των ”16” θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα.

Ο χθεσινός αγώνας Μπάγερν Μοναχού- Μπαρτσελόνα έληξε 3-0.Η ομάδα του Τσάβι για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια δεν προκρίθηκε στους”16” του champions league και θα συνεχίσει την πορεία της στο Europa League.Tο πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Τόμας Μίλερ,ο οποίος έφτασε τα 50 γκολ στο θεσμό.Στη σύνεχεια ο Λιρόι Σανέ έκανε το 2-0 για την Μπάγερν και στο δεύτερο ημίχρονο στο 62′ ο Τζαμάλ Μουσιάλα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ισόπαλος 3-3, αναδείχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στη Ζενίτ και την Τσέλσι. Η αγγλική ομάδα, προηγήθηκε από πολύ νωρίς με τον Τίμο Βέρνερ,στα 83 δευτερόλεπτα να πετυχαίνει το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.Η Ζενίτ στο 38′ ισοφάρισε σε 1-1,με κεφαλιά του Κλαουντίνιο.Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνουο Σερντάν Αζμούν στο 41′ έκανε το 2-1 για την ομάδα της Ρωσίας.Η Τσέλσι αντέδρασε στο 2ο ημίχρονο με γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο 62′.Στο 85′ ο σκορερ του πρώτου τέρματος,Τίμο Βέρνερ δίνει και πάλι προβάδισμα στην Τσέλσι,3-2.Ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων,η Ζενίτο  με τον Οζντόεφ ισοφάρισε σε 3-3 και έτσι πηγαίνει στη 3η θέση για να συνεχίσει στο europa league.

H Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Μάλμε, με γκολ του του Μόις  απο κεφαλιά.Η Ιταλική ομάδα μετά την ισοπαλία της Τσέλσι ανέβηκε στη πρώτη θέση του ομίλου.

διάβασε και αυτό  Κορωνοϊός: Στις ΗΠΑ καταγράφεται πλέον ο μεγαλύτερος αριθμός κρουσμάτων στον πλανήτη.

Η Μπενφίκα νίκησε 2-0 την Ντιναμό Κιέβου στη Λισαβόνα και προκρίθηκε στους ”16”.

Το σκορ για τους γηπεδόχους άνοιξε ο Ρόμαν Γιαρέμτσουκ στο 16ο λεπτό.Λίγο αργότερα στο 22′, ο Ζιλμπέρτο διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Πορτογαλική ομάδα

.Μετά την ήττα της Μπαρτσελόνα , οι Πορτογάλοι,βρέθηκαν στη 2η θέση του ομίλου πίσω από την Μπάγερν και εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους ”16”.

Η Λιλ νίκησε 3-1 την Βόλσφμπουργκ,στην εκτόσ έδρας αναμέτρηση στην Γερμανία, και έτσι συνεχίζει την πορεία της στο Champions league

.To σκορ για τους Γάλλους,άνοιξε ο Γιλμάζ στο 11ο λεπτό.Στο δέυτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 72′ προηγήθηκαν 2-0 και λιγο αργότερα στο 78′ ο Έιντελ Γκόμεζ,έκανε το 3-0 για τους ”Λιλουα”.Η Βόλφσμπουργκ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με γκολ του Ρενάτο Στέφεν στο 89′.Η Γερμανική ομάδα  έμεινε εκτός  των Ευρωπαϊκών  διοργανώσεων.

Η  Ζάλτσμπουργκ νίκησε 1-0 την Σεβίλλη χάρη στο γκολ του  Νοά Οκαφόρ.Οι αυστριακοί  προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τουσ στους 16 του Champions league.

H  Σεβίλλη θα συνεχίσει την πορεία της στο europa league.

Ισόπαλη 1-1, αναδείχθηκε η αναμέτρηση στην Αγγλία ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τους Γιάνγκ Μπόις .Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με γκολ του Γκρίνγουντ ενώ η Ελβετίκη ομάδα λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Ρίντερ.