Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020: «Χάλκινος» ο Νικολαΐδης

Το 6ο μετάλλιό της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 και 2ο στα αγωνίσματα του στίβου πανηγυρίζει η Ελλάδα. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ευστράτιο Νικολαΐδη, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία F20 της σφαιροβολίας. Ο 35χρονος αθλητής σημείωσε επίδοση 15,93 μέτρα στην δεύτερη προσπάθειά του και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, μένοντας πίσω από τους Ουκρανούς Μαξίμ Κόβαλ (17,34 μέτρα – παγκόσμιο ρεκόρ) και Ολεξάντρ Γιάροβι (17,30 μέτρα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον τελικό του αγωνίσματος μετείχε ακόμη ένας Ελληνας αθλητής, ο Λεόντιος Στεφανίδης, ο οποίος κατετάγη τέταρτος με επίδοση 15,75 μέτρα.

Μετά το μετάλλιο του Νικολαΐδη, η Ελλάδα έχει ως τώρα απολογισμό ένα ασημένιο και πέντε χάλκινα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μετάλλιο όμως με τη συμμετοχή του στον τελικό του ατομικού εξασφάλισε και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο Ελληνας παραολυμπιονίκης προκρίθηκε στον τελικό του μικτού ατομικού BC3 στο Μπότσια και εξασφάλισε ένα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.  Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον ημιτελικό κόντρα στον Σκοτ ΜακΚόουαν και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ο Ελληνας αθλητής προηγήθηκε με 4-1 κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά ο Βρετανός μ’ ένα 3-0 έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Πολυχρονίδης έδειξε τα τεράστια ψυχικά αποθέματα του και κατάφερε τελικά να πάρει αυτός τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (01/09) και αντίπαλός του θα είναι ο Τσέχος Ανταμ Πέσκα.

4ος ο Τζούνης

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κωνσταντίνος Τζούνης στον τελικό του δίσκου F56. Ο Ελληνας αθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα στην τέταρτη θέση με καλύτερη βολή στα 42.86 μέτρα. Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Δήμου στον τελικό των +107κ. στην άρση βαρών. Ο Ελληνας αθλητής σήκωσε 218 κιλά στην πρώτη προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια είχε δύο αποτυχημένες στα 223 κιλά.

διάβασε και αυτό  Χρυσό η Ντουντουνακη στα πλαίσια 100 μέτρα πεταλούδα

H Αννα Ντέντα δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του μικτού ατομικού BC3 του μπότσια. Η Ελληνίδα αθλήτρια ηττήθηκε και στον τρίτο αγώνα της από τον Μπέκεν (Γαλλία) με 4-2 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο της.

Την 11η θέση κατέλαβε στα προκριματικά της κατηγορίας R1 – Αεροβόλο Τουφέκι SH1 ο Σωτήρης Γαλόγαυρος. Ο Ελληνας αθλητής συγκέντρωσε συνολικά 612.6 βαθμούς, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.

Τέλος, ο Παναγιώτης Χριστάκης κατέλαβε την όγδοη θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 50 μέτρων πεταλούδα S6 και έμεινε εκτός τελικού. Ο Ελληνας κολυμβητής τερμάτισε σε 36.84 και είχε τον 15ο καλύτερο χρόνο.