App Icon

Super League 2:Οι ”δυνατοί” του Νοτίου Ομίλου και οι πιθανότητες της Καλλιθέας για άνοδο.

Το φετινό πρωτάθλημα της Super League 2,έχει αρκετό θέαμα και ενδιαφέρον τόσο σε Νότιο όσο και σε Βόρειο όμιλο. Θα εστιάσουμε όμως, στον Νότιο όμιλο στον όποιο βρίσκεται η ομάδα της Καλλιθέας ,και στους ΄΄ισχυρούς” αντιπάλους  που θα πρέπει να ανταγωνιστεί για να κυνηγήσει την άνοδο.

Η Πορεία της Ομάδας μέχρι στιγμής

Η Καλλιθέα έχει πραγματοποιήσει ένα δυναμικό ξεκίνημα από την αρχή του πρωταθλήματος της Super league 2,μετρώντας 6 νίκες,0 ισοπαλίες και 2 ήττες που όμως της στέρησαν σημαντικούς βαθμούς. Μέχρι την 6η αγωνιστική στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό, οι <<Κυανόλευκοι>>ήταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και μετρούσαν 5 συνεχόμενες νίκες. Οι <<Βοιωτοί>> όμως, σταμάτησαν το σερί της Καλλιθέας, και πλέον είναι μαζί με την ΑΕΚ Β στη πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου. Από την άλλη ,η Καλλιθέα μπορεί να βρίσκεται στην 4η θέση άλλα έχει 4 αγωνιστικές λιγότερες από τους πρωτοπόρους του ομίλου. Θυμίζεται ότι ,οι αναμετρήσεις με Ρόδο, Επισκοπή ,Καλαμάτα καθώς και το ματς της Τρίτης με την ομάδα της Άρτας Καραϊσκάκης αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων κορονοϊού και αναμένονται οι αποφάσεις για τον επανακαθορισμό των αγώνων. Η οριστική εκτίμηση λοιπόν για την διαμόρφωση της βαθμολογικής κατάταξης στο πρωτάθλημα της Super league 2,θα γίνει με την αναπλήρωση των αναβληθέντων αναμετρήσεων.

Παράλληλα, η νέα χρονιά άνοιξε με το <<δεξί>>για τους Κυανόλευκους,καθώς στην αναμέτρηση του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό Β επικράτησαν 1-0(με γκολ του Μανθάτη)σημειώνοντας την 3η σερί νίκη τους.Η σημαντικότερη νίκη ανάμεσα σε αυτές τις τρεις ,ήταν ίσως απέναντι στην ΑΕΚ Β, η οποία θεωρείται από τους ”δυνατούς΄΄ του νοτίου ομίλου και βρίσκεται στην 1η θέση του πρωταθλήματος.Είναι χαρακτηριστικό ότι η Καλλιθέα ήταν η μοναδική ομάδα από την οποία έχουν ηττηθεί οι<<κιτρινόμαυροι>>μέχρι στιγμής.Την Κυριακή η ομάδα αντιμετωπίζει τον Εργοτέλη στις 2:45μμ στο Γρ.Λαμπράκης και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το αήττητο σημειώνοντας την 4η σερί νίκη της.

Οι παίκτες κλειδιά και οι προοπτικές του Ροστερ.

Σε αυτό το σημείο θα αναλύσουμε το ρόστερ της ομάδας και συγκεκριμένα ,θα δούμε ποιοι είναι οι ποδοσφαιριστές που έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη του Λεωνίδα Βόκολου με βάση τα λεπτά συμμετοχής τους.

Τερματοφύλακες

Η ομάδα της Καλλιθέας έχει στο δυναμικό της δύο αρκετά έμπειρους τερματοφύλακες. Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Στρέζος , έχει διατηρήσει ανέπαφη την εστία του στα 3 από τα 7 παιχνίδια που έχει ξεκινήσει βασικός. Από την άλλη πλευρά, στις τελευταίες δύο αγωνιστικές είδαμε για πρώτη φορά τον Παναγιώτη Βοσνιάδη κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, στα ματς με ΑΕΚ Β και ΠΑΟ Β. Μάλιστα, στην επικράτηση της Καλλιθέας επί του Παναθηναϊκού Β οι αποκρούσεις του 32χρονου τερματοφύλακα διαδραμάτισαν καθοριστικό ρόλο για την νίκη της ομάδας του.

Αμυντική λειτουργία

Ο Ηλίας Ευαγγέλου,φαίνεται να έχει κερδίσει με τις ικανοποιητικές εμφανίσεις του την εμπιστοσύνη του προπονητή Λ.Βόκολου καθώς έχει ξεκινήσει βασικός σε όλες τις αναμετρήσεις της ομάδας μέχρι στιγμής. Παράλληλα, στον αγώνα του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό Β είδαμε και τον Μιχάλη Κύργια να ξεκινάει βασικός μετά από πολύ καιρό(τελευταία φορά που βρισκόταν στην αρχική 11αδα ήταν στην αναμέτρηση με την Επισκοπή για τον Κύπελλο Ελλάδας).Ο 32χρονος αμυντικός, έχει πάρει λεπτά συμμετοχής σε 3 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2,περνώντας ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο στα παιχνίδια με Ζάκυνθο(71′)και ΑΕΚ Β(77′).

διάβασε και αυτό  Getty Museum #ΜΕΝΩ ΣΠΙΤΙ# Φτιάχνω έργο ΄τεχνης

Επίσης οι αμυντικοί χαφ Βασίλειος Ρέντζας και Χρήστος Κοντοχρήστος έχουν διασφαλίσει με τις εμφανίσεις τους ,τη θέση τους στη βασική 11αδα.Συγκεριμένα ο δεξιός back Βασίλης Ρέντζας έχει αγωνιστεί σε όλες τις αναμετρήσεις της Καλλιθέας.Ο αριστερός μπακ Χρήστος Κοντοχρήστος έχει ξεκινήσει βασικός σε όλους τους αγώνες (εκτός από την Επισκοπή που πέρασε ως αλλαγή στο 73′)και το μοναδικό ματς που δεν πήρε λεπτά συμμετοχής ήταν με τον Παναθηναϊκό Β.

Μεσαία Γραμμή

Ο αμυντικός μέσος Κωνσταντίνος Μπουλούλης,είναι ο μέσος με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής καθώς έχει περάσει ως αλλαγή μόνο μια φορά στο 72′ με την Επισκοπή.Ο Μπουλούλης,μπορεί να αξιοποιηθεί και ως επιθετικός μέσος αλλά και σαν δεξί back.Ο Κωνσταντίνος Χατζηδίμπας  αγωνίζεται και εκείνος ως αμυντικός μέσος ,όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως κεντρικός μέσος.Ο Χατζηδίμπας έχει ξεκινήσει βασικός στις 8 από τις 9 αναμετρήσεις μέχρι στιγμής με εξαίρεση τους αγώνες με Επισκοπή και ΆΕΚ Β όπου πέρασε ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, ενώ με τον Παναθηναϊκό Β δεν αγωνίστηκε.

Ο κεντρικός μέσος Ορέστης Τσιντώνης, έχει επιλεχθεί από το Λ.Βόκολο σε όλες τις αναμετρήσεις ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, καθώς είναι ένας παίκτης που μπορεί να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού(85’Επισκοπή,74 ‘Α.Σ.Α,62’Αιγάλεω,45’Ηρόδοτος,63’Λεβαδειακός,75’Ζάκυνθος,76’ΑΕΚ Β,71’ΠΑΟ Β).Ο αριστερός μέσος Λεωνίδας Ρώσση, ο οποίος μπορεί να αγωνιστεί και στα δεξιά, έχει πάρει λεπτά συμμετοχής σε όλους τους αγώνες ,ενώ έχει ξεκινήσει βασικός στα ματς με Αιγάλεω, ΑΕΚ Β και ΠΑΟ Β.Ο 23χρονος αμυντικός μέσος Θεοχάρης Νάτσης, που μπορεί να παίξει και ως δεξιός ή αριστερός μέσος, έχει χρησιμοποιηθεί σε 4 αναμετρήσεις ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο ,στις περισσότερες λίγο πριν ή μετά το 70λεπτο(103’ Επισκοπή,73’Α.Σ.Α,81’Λεβαδειακό,66’Ηρόδοτος,67’ΠΑΟ Β.

Ο επιθετικός μέσος Ομάρ Σαντάνα, έχει πάρει μέρος στις 6 από τις συνολικά 9 αναμετρήσεις μέχρι στιγμής,ξεκινώντας βασικός στα ματς με ΑΣΑ,ΟΦΙεράπετρας, Αιγάλεω και Ηρόδοτο.Ο 30χρονος Ισπανός μπορεί επίσης να αγωνιστεί ως κεντρικός μέσος αλλά και στα αριστερά της επίθεσης. Ο κεντρικός μέσος Στάθης Βασιλούδης, ο οποίος μπορεί να παίξει και ως δεξιός μέσος, έχει περάσει ως αλλαγή στα 4 από τα 5 παιχνίδια που πήρε λεπτά συμμετοχής ,ενώ στο ματς του Σαββάτου με τον ΠΑΟ Β δεν αγωνίστηκε.

Επίθεση

Ο Άντονι Μουνιέ έχει εξελιχτεί σε παίκτης κλειδί για την ομάδα της Καλλιθέας.Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, αγωνίζεται κυρίως στα αριστερά και στα δεξιά της επίθεσης αλλά μπορεί να παίξει και σαν σέντερ φορ.Είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας με 3 γκολ σε 9 αναμετρήσεις.Ο δέυτερος σκόρερ της ομάδας με δυο γκολ είναι ο Γιώργος Δούμτσης .Δυστυχώς ο 21χρονος εξτρεμ,ο οποίος είχε πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν,τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Λεβαδειακό και ακόμη δεν έχει γνωστοποιηθεί πότε θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση.

διάβασε και αυτό  Σύλληψη στη Καλλιθέα εμπόρου Ναρκωτικών

Ο Σέντερ Φορ Μπραχίμα Κονέ, έχει αγωνιστεί σε 7 αγώνες με την ομάδα, περνώντας σε όλες ως αλλαγή στο δεύτερο  ημίχρονο(53’Επισκοπή,60’ΟΦΙεράπετρας,61’Αιγάλεω,64’Ηρόδοτο,72΄Λεβαδειακό,75΄Ζάκυνθο,71’ΑΕΚ Β).Ο 26χρονος  επιθετικός μπορεί να παίξει και στα αριστερά της επίθεσης. Ο πλάγιος μέσος Βασίλης Κωστίκας, έχει επίσης αγωνιστεί σε 7 αναμετρήσεις ,περνώντας στις 6 ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο(76 Οφιεράπετρας,70’Αιγάλεω,72’Λεβαδειακό,54’Ζάκυνθο,76’ΑΕΚΒ,41’ΠΑΟΒ).Ο Κωστίκας έχει σημειώσει 1 γκολ με την ομάδα της Καλλιθέας, στο ματς με την ΑΕΚ Β.

Ο σέντερ φορ, Θεοχάρης Ποζατζίδης, έχει πάρει λεπτά συμμετοχής σε 3 αναμετρήσεις, περνώντας ως αλλαγή (104’Επισκοπή,89’ΑΣΑ,66’Ηρόδοτο).Ο 22χρονος επιθετικός μετράει ένα γκολ με τους ”κυανόλευκους” ,το οποίο σημείωσε στον αγώνα με τον Ηρόδοτο .Ο σέντερ φορ Ματθαίος Μαρουκάκης έχει ξεκινήσει σε δύο αναμετρήσεις ,με την Ζάκυνθο, ματς στο οποίο πέτυχε  το πρώτο του γκολ και με την ΆΕΚ Β. Επίσης πρώτη φορά είδαμε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό Β, τον Παναγιώτη Κυνηγόπουλο να ξεκινάει βασικός.

Νέα μεταγραφικά αποκτήματα, σε ποιές θέσεις ενισχύθηκε η ομάδα;

Στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου η διοίκηση της ΠΑΕ Καλλιθέας προχώρησε σε ενισχύσεις. Ειδικότερα, η ομάδα υπέγραψε τους:

Γιώργο Μανθάτη,από τον Παναιτωλικό.Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός,ξεκίνησε την καρίερα του στον Ολυμπιακό μετρώντας 22 γκολ σε 70 εμφανίσεις με την Κ19 ενώ πραγματοποίησε 29 εμφανίσεις με την πρώτη ομάδα των ερυθρολεύκων σημειώνοντας δύο γκολ και μια ασσίστ.Τη σεζόν 2016-17 ο Μανθάτης πραγματοποίησε 11 συμμετοχές στο πρωτάθλημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον έβδομο συνεχόμενο τίτλο του στη Superleague, ενώ είχε και 8 συμμετοχές στο UEFA Europa League. Στη συνέχεια δόθηκε δανεικός σε ΠΑΣ Γιάννινα, Πανιώνιο και Ανόρθωση πριν τελικά αποχωρήσει για να πάει στον Παναιτωλικό τον Ιανουάριο του 2021. Έχει συνολικά 58 συμμετοχές στην καριέρα του, με δύο γκολ και δύο ασίστ στη Super League ενώ σε διεθνές επίπεδο, έχει 35 συμμετοχές στην Εθνική Νέων (Κ17 και Κ21) και έχει κληθεί στην Εθνική ανδρών χωρίς να έχει πραγματοποιήσει κάποια εμφάνιση. Ο Μανθάτης μόλις στη πρώτη του συμμετοχή με την Καλλιθέα κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ απέναντι στον Παναθηναϊκό Β, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Τον 22χρονο Demethryus Maciel με καταγωγή από το Σάο Πάολο,που ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στη βραζιλιάνικη Série A και στην Athletico Paranaense πριν μετακομίσει στη Juventude και στην Rio Braco-PR απ’ όπου τελικά έφτασε στην Ελλάδα το περασμένο καλοκαίρι για την ομάδα της Επισκοπής. Ο δημιουργικός μέσος πραγματοποίησε επτά εμφανίσεις και σημείωσε δύο γκολ τη φετινή σεζόν προτού λύσει το συμβόλαιό του με τον κρητικό σύλλογο τον Δεκέμβριο του 2021.Ο Ντεμέτριους μπορεί να αγωνιστεί ως επιθετικός και κεντρικός μέσος.

διάβασε και αυτό  Διάσημες Ελληνίδες που μίλησαν ανοιχτά για την αποβολή τους και έδωσαν κουράγιο

Τον 20χρονο ύψους 1,93μ. Hasanbegovic, γεννημένος στη Στοκχόλμη, υπέγραψε στη Venezia το καλοκαίρι του 2020 και ως αρχηγός της ομάδας Κ19 τη σεζόν 2020-21 σημείωσε 7 γκολ σε 14 εμφανίσεις. Πέρασε το πρώτο μισό της τρέχουσας σεζόν ως δανεικός στη σλοβενική ND Gorica, η οποία είναι τέσσερις φορές νικήτρια της PrvaLiga και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην πρώτη θέση της δεύτερης κατηγορίας. Εκεί είχε 10 εμφανίσεις περνώντας ως αλλαγή σημειώνοντας ένα γκολ, πριν επιστρέψει στη Βενετία για να αναχωρήσει εκ νέου για την Αθήνα. Ο Hasanbegovic έχει συνολικά 12 συμμετοχές με τις εθνικές ομάδες Κ18 και Κ21 της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης με πιο πρόσφατη την εμφάνιση του για την ομάδα Κ21, τον Ιούνιο του 2021.Ο Χασανμπεγκοβιτς αγώνιζεται στη θέση του σέντερ φορ.

Oι Δυνατοί αντίπαλοι του Νοτίου Ομίλου.

Η Καλλιθέα, με βάση τα τωρινά αποτελέσματα της και το δυναμικό της ξεκίνημα, έχει δείξει ότι είναι από τις ισχυρές ομάδες της Super League 2,και αν συνεχίσει τις ικανοποιητικές εμφανίσεις της θα μπορούσε να κυνηγήσει την άνοδο. Ωστόσο,εκτός από την Καλλιθέα στον Νότιο όμιλο υπάρχουν άλλες τέσσερις  ομάδες που θεωρούνται επίσης από τις δυνατές του ομίλου. Οι πιο ”επικύνδινοι” αντίπαλοι σύμφωνα με τα στατιστικά μέχρι στιγμής, θα λέγαμε ότι είναι ο Λεβαδειακός και η  ΑΕΚ Β,δύο ομάδες που έστω και προσωρινά είναι στην πρώτη θέση. Η ΑΕΚ Β έχει συνολικά 24 βαθμούς, ενώ ήταν αήττητη μέχρι την 10η αγωνιστική της super league 2.Μετράει μόλις μια ήττα ,και αυτή από την ομάδα της Καλλιθέας. Στη δεύτερη Θέση ακολουθεί ο Λεβαδειακός, που ηττήθηκε από την ΑΕΚ Β 2-1,στη πρόσφατη αναμέτρηση της Τετάρτης. Στην 3η θέση βρίσκεται η ”Μαύρη Θύελλα”. Η ομάδα της Καλαμάτας, η οποία επικράτησε 2-0 του Ηροδότου, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λεβαδειακού και πλέον βρίσκεται στο -3 από την κορυφή. Κυρίως αυτές είναι οι 3 ομάδες που μαζί με την Καλλιθέα προβλέπεται να δώσουν ΄΄μάχη” για την άνοδο στην Α εθνική. Η ομάδα του ‘Αιγάλεω, μπορεί να μην έχει και πολλές πιθανότητες για άνοδο, όμως πραγματοποιεί μια αξιόλογη πορεία. Θυμίζεται ότι η Καλλιθέα είχε επικρατήσει 1-0 στο ματς με το Αιγάλεω, και αν καταφέρει να ξανά νικήσει το Αιγάλεω στην εκτός έδρας αγωνιστική στις 27 Φεβρουαρίου, τότε αυτό θα ενισχύσει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες της ομάδας για άνοδο,έφοσον θα έχει πετύχει άλλη μια σημαντική νίκη. Θα πρέπει να σημεωθεί ότι μεγαλύτερος θα είναι ο ανταγωνισμός της Καλλιθέας, με Λεβαδειακό και Καλαμάτα,καθώς σύμφωνα με τον κανονισμό οι δεύτερες ομάδες όπως είναι η ΑΕΚ Β(ΠΑΟ Β ,Παοκ Β,Ολυμπιακός Β)δεν επιτρέπεται να ανέβουν κατηγορία άρα αυτομάτως αποκλείονται από την δυνατότητα να συμμετάσχουν στην Α Εθνική.