Αθλητισμός

Superleague2:Καλλιθέα-Παναθηναϊκός Β 1-0,ντεμπούτο και γκολ για τον Μανθάτη

Η Καλλιθέα επικράτησε του Παναθηναϊκού Β 1-0, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Superleague 2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς στο σκορ με το εντυπωσιακό γκολ του Γιώργου Μανθάτη , μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός, ο οποίος είναι ένα από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των ”Κυανόλευκων”, σκόραρε στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Καλλιθέας. Ο αγώνας είχε φάσεις και από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άντονι Μουνιέ που ήταν και ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στην κεφαλιά του Μανθάτη είχε δοκάρι ,ενώ και ο Παναθηναϊκός Β απείλησε με τον Σιδερά την εστία του Βοσνιάδη με τον τερματοφύλακα να προβαίνει σε μια σημαντική απόκρουση.Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό,με τον Βοσνιάδη και πάλι να αποκρούει σουτ του Τσιριγιώτη προς το τέλος του παιχνιδιού.Οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Καλλιθέας ,ήταν καθοριστικές για την νίκη των ”Κυανόλευκων”.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μετρά 6 νίκες σε 8 αναμετρήσεις και πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2.Παράλληλα , αναμένονται και οι αποφάσεις για τον επανακαθορισμό των αγώνων με τις Επισκοπή,Ρόδο και Καλαμάτα, που είχαν αναβληθεί λόγω κρουσμάτων κορονοϊού. Με την αναπλήρωση των αναβληθέντων αναμετρήσεων θα έχουμε και μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για την διαμόρφωση του βαθμολογικού πίνακα στο Νότιο Όμιλο.

Ο επόμενος εκτός έδρας αγώνας για την Καλλιθέα ,είναι την Τέταρτη στις 3:00 μμ εναντίον της ομάδας της Άρτας Καραϊσκάκης.

Οι 11άδες των δύο ομάδων στη σημερινή αναμέτρηση:

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Μπουλούλης, Ντιμίτριους (68′ Νάτσης), Ομάρ (72′ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42′ λ.τ Κωστίκας).

διάβασε και αυτό  Super League 2:Ο Κισσαμικός σταμάτησε το σερί της Καλλιθέας

Παναθηναϊκός Β’: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Ρόμπι (71′ Αντωνίου), Καρβούνης (46′ Φρόκου), Μαραθωνίτης (70′ Τουρκοχωρίτης), Μαρτίνης, Τσιριγώτης, Ηλιάδης.